У рамках роботи літнього мовного табору учні відвідали Верецький перевал. Про історію цього унікального місця розповіли І.Б.Далекорей та К.О. Шагур.
Століттями знаменитий Верецький перевал з’єднує Українські Карпати, Закарпаття та Львівщину – через мальовничий Вододільний хребет. По-іншому його ще називають перевал Русські Врата або Ворітський перевал. Верецький перевал розташований на розділі річок Стрий та Латориця, на висоті 841 метр над рівнем моря: звідси відкриваються приголомшливі гірські пейзажі, в тому числі і на дивовижні Боржавські полонини. Саме через цей перевал колись пролягав кордон між Польщею і Чехословаччиною. Його історія – вражаюча, насичена цікавими подіями, проте в той же час повна страху і болю.
Про Верецькому перевалі згадує ще Нестор-літописець, описуючи події далекого 896 року. Тоді майже півмільйонний табір кочівників з Уралу і Поволжя зумів пройти цей перевал і відправився на Тисо-Дунайську низовину. У 888 році імператор Візантії Лев VI Мудрий запропонував угорцям вигідну угоду: об’єднатися і разом піти битвою проти болгар. За таку допомогу він обіцяв дозволити угорським племенам переселитися з Уралу в Дакію. Через кілька років по тому велика частина мадярів на чолі з легендарним Арпадом під тиском печенігів переходить Карпатські гори і таки розбиває болгарські війська. Мадярські племена осідають в Тисо-Дунайській низовині. Сьогодні про ту страшну битві нагадують поховання в місті Берегово.
Саме цей історичний факт робить Верецький перевал місцем паломництва туристів з Угорщини, адже через цю місцевість в давнину мадяри перейшли в Європу. В знак 1100-річчя цього важливого в історії етапу на перевалі звели пам’ятний монумент у вигляді арки з 7 блоків, які символізують 7 угорських племен, які перейшли Руську браму. Під натиском радянської влади постамент був демонтований, втім, за часів незалежної України відновлено. За останні роки це історично цінне и важливе місце відвідало понад 60 тисяч угорців.
Уже через століття тут знову бушувала битва. Весною 1241-го безжалісний хан Батий разом зі своїм татаро-монгольським військом прорвався через зміцнення Верецького перевалу і вирушив у напрямку села Нижні Ворота на Закарпатті.
Але найтрагічніші події відбулися на Верецькому перевалі саме під час Другої світової війни. Навесні 1939 року угорське фашисти жорстоко розстріляли близько 500 воїнів і добровольців Карпатської Січі, організації, яка захищала і відстоювала незалежність Карпатської України. Зараз тут чимало братських могил. Це одна з найболючіших сторінок в історії України. В знак пам’яті про національних героїв, які пожертвували своїм життям за свободу і процвітання країни, тут встановлені меморіали. Крім того, можна побачити пам’ятники героям за волю України і воїнам-визволителям 1944 року. Поїздка запам'ятається усім.
|